Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Trahok obecný, Anacyclus pyrethrum
[3] Pertrám obecný, tato pěkná, jednoletá neb dvouletá bylina z čeledi složnokvětých, roste planě ve Středozemí, u nás se místy pak pěstuje.
Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
[3] Jako drogy užívá se sušeného kořene, jenž přichází do obchodu pod jménem německý pertrámový kořen (radix Pyrethri germanici). Kořen obsahuje balsám, jenž chová ostře chutnající alkaloid (pyrethrin). Kousáme-li kořen, pálí na jazyku a vyvolává silné odměšování slin. Kořen byl dříve proslulým prostředkem proti bolení zubu a bylo zvykem jej žvýkati. I dnes užívá se ho při výrobě ústních vodiček.
Kořen se vyhrabává na podzim druhého roku, opírá, štípe a přirozeně suší tak dlouho, až se lehce láme.
Bolení zubů - žvýkání kořene
[3] Způsob kultury je podobný jako u kmínu nebo koryandru. Seje se v řádcích 30 cm vzdálených a jednou nebo podle potřeby dvakrát okopává.
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 14
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Asterales - hvězdnicotvaré
čeleď Asteraceae - hvězdnicovité
rod Anacyclus - trahok
Anacyclus pyrethrum, Anacychis officinarum, Anacyclus freynii, Anacyclus officinarum, Anacyclus pseudopyrethrum, Anacyclus pulcher, Anacyclus pyrethrum var. microcephalus, Anacyclus pyrethrum var. subdepressus, Anthemis pyrethrum
Trahok obecný, bertrám obecný, pertrám obecný
Bertram lekársky
Pellitory, Spanish chamomile, Mount Atlas daisy
عاقر قرحا
Pyrèthre d'Afrique
Bertram
Mehrjähriger Bertram
Анациклус лекарственный
Anacyclus pyrethrum
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.