Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Vachta trojlistá, Menyanthes trifoliata, je vytrvalá rostlina z čeledi vachtovitých, Menyanthaceae.
[3] Vachta trojlistá neboli hořký jetel je vytrvalá rostlina z čeledi hořcovitých (Gentianaceae); je dosti hojná v Evropě v bažinatých krajinách na lukách, ve vodních příkopech, na březích rybníků a jezer. Je nápadná dlouze řapíkatými, trojčlennými, dužnatými, živě zelenými a neobyčejně hořkými listy.
Stonek: Tlustá, masitá, plazivá lodyha
Výška: 30 cm
Listy: Dlouze řapíkaté, na oddenku střídavé, lístky opakvejčité až podlouhle opakvejčité, vykrojované
Květy: Bílonarůžovělé
Doba květu: V-VI
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště: Rybníky, vodní příkopy, bažiny, rašelinné louky
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
[3] Obsahuje glykosid menyanthin.
[3] Listy chutnají silně hořce. Listy, sbírané a sušené v době květu (květen-červen), mají jako droga volný odbyt (folia Trifolii fibrini).
Při sbírání je třeba dáti pozor, aby se nevytrhávaly celé rostliny i s oddenky. Mnohde roste vachta v tak hustých porostech, že se může sekati srpem. Listy obsahují velmi mnoho vody a musí se tedy sušiti rychle (nejlépe v sušárně).
5 dílů čerstvých rostlin dá asi jeden díl drogy.
Antidiabetika - podpůrný účinek při léčbě cukrovky
[3] Je oblíbeným hořkým lékem; užívá se ho v lékařství, hlavně však v lidovém lékařství jako čaje.
Stačí jen hodit kořeny do bahna a zašlápnout, aby se ujaly.
[3] Poněvadž jsou rostliny místy sbíráním vyhubeny, je třeba starati se včas o další rozmnožování. To se děje jednoduše tím, že rozřežeme plazivé, masité oddenky na kousky asi 5 cm dlouhé a vtlačíme je na okraji rybníka ve vzdálenostech asi 30 cm od sebe do bahna, aby byly neustále pod vodou. Na pozemcích hluboko ležících, jež lze vydatné zavodňovati, je možno snadno tímto způsobem založiti kulturu vachty.
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 6, strana 111
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 153
[31] Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 17
Vachta trojlistá v knize Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 17
Jest rostlinou víceletou, vyrůstá až 30 cm. vysoko. Lodyha podobá se kořenu, má tlouštku prstu, jest masitá, plazivá. Listy jsou dlouze řapíkaté a na plazivém oddenku střídavé; lístky jsou opak vejčité až podlouhle opak vejčité, vykrojované. Květ hroznu se podobající má barvu bílonarůžovělou; kvete v květnu a červnu.
V lékařství upotřebuje se kořenu i listu.
Ku pěstování vachty hodí se nejlépe rybníky, vodní příkopy, bažiny, rašelinná luka atd. Při rozmnožování nutno jen hoditi kořeny do naznačených míst, do bahna zašlápnouti, nebo zemí přihoditi, což úplně postačí, by se přijaly a rozmnožovaly
Cena: klgr. 90 kr.
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Asterales - hvězdnicotvaré
čeleď Menyanthaceae - vachtovité
rod Menyanthes - vachta
Menyanthes trifoliata
Vachta trojlistá, trojan vodní, trojice vodní, vachta třílistá, bobřek, hořký jetel, třílistník, třírožka, vodní jetel
Vachta trojlistá
Common Bogbean, Buck-bean, Buckbean
Bukkeblad
Močvarna trolistica, djetelina trolista, gorčica, gorski trolist
Horblaðka, reiðingsgras
Fieberklee
Bobrek trójlistkowy, bobrek trójlistny
Trébol de agua
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.