Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Vítod hořký, Polygala amara
Vítod hořký je malá, 5-15 cm vysoká vytrvalá bylinka z čeledi vítodovitých (Polygalaceae). Bohatý květní hrozen je většinou modré barvy. Vyskytuje se u nás roztroušeně v houštinách, na travnatých kopcích, na světlých mýtinách, hlavně na vápenitých půdách. Nať je bez zápachu a chutná silně a čistě hořce.
Stonek:
Výška: 5-15 cm
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
Obsahuje hořčinu (polygaenarin), trochu těkavého oleje, mastný olej a saponin (senegin).
[3] Rostlinu i s kořenem je třeba sbírati jen na místech suchých, hornatých a v době květu (duben-červen) a sušiti ji ve stínu na teplém vzduchu dobře rozprostřenu, když jsme kořen dobře očistili.
Je třeba dbáti, abychom sbirali skutečně jen vítod hořký, který se snadno pozná po čistě hořké chuti, neboť jen toho se dá lékařsky užiti. Bezcenné jsou slabě hořké nebo skoro bezchutné druhy vítodů, které rostou hlavně na bažinatých neb vlhkých lukách lesních.
[3] Drogy (herba Polygalae amarae) užívá se hlavně při chorobách plicních a žaludečních. Je oblíbeným prostředkem lidovým. Na tuto léčivou rostlinu jsme byli upozorněni teprve zavedením severoamerického příbuzného druhu (Polygala Senega L., kořen senegový).
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 5, strana 244
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 177
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Fabales - bobotvaré
čeleď Polygalaceae - vítodovité
rod Polygala - vítod
Polygala amara, Polygala brachyptera
Vítod hořký
Horčinka horká
Bitter milkwort
Gorki krestušac
Keserű pacsirtafű, kisvirágú pacsirtafű
Bittere Kreuzblume
Krzyżownica górska
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.