Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Všedobr horský, Imperatoria ostruthium, je vytrvalá rostlina z čeledi miříkovitých, Apiaceae.
[3] Všedobr je vytrvalá, asi 1 m vysoká rostlina z čeledi okoličnatých (Umbelliferae). Roste ve střední Evropě, hlavné ve vysokých horách na horských lukách, ale pěstuje se také v zahradách.
Stonek:
Výška: 90 cm
Listy: Jedno nebo trojené, lístky široce vejčité, konečný list často třílaločný, postranní dvoulaločné, hrubě pilovité. Lodyžní listy menší, s nadmutými pošvami.
Květy: Bílé nebo načervenalé, opaksrdčité
Doba květu: VI - VII
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část: Větevnatý, hnědý kořen, porostlý silným vlašením
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště: Horské louky
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam: Léčivá rostlina
[3] Účinná součást je po andélice vonící etherický olej (až 14 %). Mimo to obsahuje droga mezi jiným asi 1,3 % oxypeucedaninu a 0,5 % ostruthinu.
[3] Jako drogy se užívá oddenku (rhizoma Imperatoriae). Voní kořenně a má aromatickou, kousavou, dlouho držící a sliny vyvolávající chuť.
Oddenky třeba sbírati na jaře nebo pozdé na podzim z víceletých, divoce rostoucích nebo pěstovaných rostlin. Třeba je důkladné oprati. Postranní výběžky a tlustší větve se odřežou. Sušením se oddenek silně zcvrká, takže 10 dílů z něho poskytuje jen dva díly drogy. Suchý je vrásčitý, tmavé šedohnědý a posázený hrbolky a bradavkami. V obchodě se žádá, aby dobré zboží bylo na lomu jasné, světlejší a aromatické.
[3] Oddenku všedobru se dříve hojně užívalo jako silně působivého prostředku při slabosti zažívací, při zahlenění a horečce. Dnes ho upotřebuje už jen zvérolékařství (dobytčí prášek).
Nejlépe sázet do polostínu do hluboce zpracované, vlhké humózní půdy. Dobře se mu daří po okopaninách hnojených chlévskou mrvou. Přímé hnojení všedobru nesvědčí.
Semena se sadí začátkem podzimu ihned po jejich sklizni, protože rychle ztrácejí klíčivost. Již po třech měsících začíný rychlý úbytek klíčivosti. Po půl roce klesne klíčivost o asi 50 %, po roce je již neklíčivé. Proto buďte opatrní při nákupu semen. Sázejte na vzdálenost 0,6-1 metr vzhledem k velikosti rostliny a to do jamky nebo rýhy o hloubce pouze 1-3 cm. Lépe klíčí na světle, proto vůbec nezakrývejjte zeminou a udržujte vlhkost. Pro zahájení klíčení musí osivo promrznout, jinak neklíčí. Klíčení započne pozvolna na jaře.
Případně lze na vzdálenost 1 metru rozesadit až semenáčky příští rok, a to dříve, než se vyvine hlavní kořen, tedy při velikosti semenáčků asi 10 cm. Semenáčky pěstujeme buď ve volné půdě v řádcích 30-50 cm od sebe nebo v květináčcích.
Pro urychlení klíčení je možné semena stratifikovat. Promícháme je s vlhkým pískem, vsypeme do sáčku a na měsíc až dva vložíme do chladničky k zelenině.
Rostlina vyžaduje zalévání. Porost se udržuje okopáváním nebo plečkováním v čistotě.
[3] V kultuře je podobný jako andělíka a stejně i jeho semeno se musí vyseti hned po dozráni.
Kozlíček Phytoecia affinis affinis - spásač
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 5, strana 418
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 118
[31] Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 43
Všedobr horský v knize Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 43
Všedobr jest rostlinou vytrvalou. Kořen má větevnatý, hnědý, silným vlašením porostlý; lodyha vyrůstá až 90 cm. vysoko, listy jsou jedno nebo trojené, lístky široce vejčité, list konečný často třílaločný, postranní dvoulaločné, hrubě pilovité. Lodyžní listy jsou menší, s nadmutými pošvami. Květ jest bílý neb načervenalý, opak srdčitý; kvete v červnu a červenci.
Všedobr horní pěstuje se tak jako andělíka.
Kořen, který jest za doby jarní a zimní bohat na mléčnou šťávu, která na vzduchu sežloutne, upotřebí se v lékařství.
Divoce roste na horních lukách.
Cena: klgr. 60 kr.
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Apiales - miříkotvaré
čeleď Apiaceae - miříkovité
rod Imperatoria - všedobr
Imperatoria ostruthium, Peucedanum ostruthium, Angelica officinalis, Angelica ostruthium, Angelica ostruthium, Imperatoria aromatica, Imperatoria major, Imperatoria trilobata, Imperatoria triternata, Ostruthium officinale, Selinum imperatoria, Selinum ostruthium
Všedobr horský, Všedobr horní, Smldník všedobr
Všeliek hojivý
Masterwort, Hog fennel
Mesterrod
Pufa peŭcedano
Rohtosuoputki
Impératoire officinale, Impératoire, Peucédan Impératoire, Benjoin Français, Ostruche, Autruche
Meesterwortel
Bujna pukovica, boskva
Erba Rena, Imperatoria, elafobosco, imperatoria comune, imperatoria vera
Imperatòria, salsufragi
Mestergyökér
Meisterwurz, Astrang, Echte Meisterwurz, Kaiserwurz, Magistranz, Ostruz
Mesterrot
Gorysz miarz
Imperatória
Jaščarica silj
Imperatoria, imperatoria romana, imperial de Roncesvalles
Mästerrot
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.