Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy
Zemědým lékařský, Fumaria officinalis
[3] Tato známá rostlinka roste u nás všude na polích, rumištích, v zahradách a na vinohradech. Patří do čeledi dymnivkovitých (Fumariaceae). Jeho šedozelená barva vypadá z dálky jako dým. Zemědým kvete od května do října.
Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
[3] Hlavní součástí nati je alkaloid (fumarin), dále obsahuje kyselinu fumarovou a hořčinu.
[3] Jako drogy užívá se kvetoucí natě (herba Furnariae). Má v čerstvém stavu skoro narkotický, odporný zápach a chutná slaně, nahořkle a poněkud ostře.
Nať třeba sbírati hlavně v květnu a rychle ji sušiti. Sušením ztrácí droga odporný zápach. 5 dílů čerstvé rostliny dá 1 díl drogy. Hrubé stonky třeba z drogy odstraniti.
[3] V novější době dochází zemědým užití opět v lékařství jako prostředek čistící krev. Čerstvě vylisované šťávy se užívá k jarním kůrám a proti červům.
[3] Nepěstuje se.
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 1, strana 504
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 98
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Ranunculales - pryskyřníkotvaré
čeleď Papaveraceae - makovité
rod Fumaria - zemědým
Fumaria officinalis, Fumaria angustifolia, Fumaria cirrhata Rohde, Fumaria diffusa, Fumaria disjuncta, Fumaria gasparinii, Fumaria major, Fumaria media, Fumaria muraliformis, Fumaria muralis
Zemědým lékařský
Zemedym lekársky
Common Fumitory, Drug Fumitory
Fumeterre officinale
Gewone duivekervel
Ljekovita dimnjača
Dymnica pospolita
Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.