Fotodoma

Fotodoma » Rostliny » Druhy rostlin » Zeměžluč okolíkatá

Zeměžluč okolíkatá

Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy

Svatební místa Snubní prsteny pro oba Svatební oznámení Snubní prsteny Zlaté šperky

 

Popis

Zeměžluč okolíkatá, Centaurium erythraea je jedno nebo dvouletá rostlina z čeledi hořcovitých, Gentianaceae.

[3] Zeměžluč obecná je jedno nebo dvouletá rostlina z čeledi hořcovitých (Gentianaceae); roste skoro po celé Evropě na lesních lukách, pasekách a vřesovištích.

Zaměňuje se někdy s 1. Erythraea litoralis Fries (Erythraea Unariaefolia Persoon), zeměžlučí slatinnou a Erythraea pulchella Druce (Erythraea ramosissima Per s.), zeměžlučí nízkou. První roste na bahnitých lukách a má úzce čárkovité, na okraji jemně brvité listy a lze ji od pravé zeměžlučí sotva rozeznali. Druhá bývá na vlhkých lukách a polích roztroušená. Má osu od spodu opětovně vidličnatě větvenou, bez přizemní růžice listové. Obě rostliny však obsahují tytéž působivé součásti jako Erythraea centaurium a stejně se jich užívá.

 

Stonek: Rovná lodyha, čtyřstranná, nahoře větevnatá
Výška: 30 cm
Listy: Podlouhle vejčité až kopinaté.
Květy: Růžově červené, zřídka bílé
Doba květu: VII-IX
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:

 

Výskyt

Stanoviště: Lesní louky, paseky, vřesoviště
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:

 

Obsahové látky

[3] Obsahuje kromě jiných látek erythrocentaurin, erythaurin a hořčinu.

 

Užívané části, sběr a zpracování

[3] Jako droga suší se celá rostlina (herba Centaurii minoris). Sbírá se v době květu od června do srpna. Uřezává se u kořenů a suší pukud možno rychle, nejlépe v sušárnách, aby květy podržely pěknou růžovou barvu a ostatní části zůstaly zelené. Při sbírání je vždy třeba dbáti, aby zůstalo státi dosti rostlin na semeno.

4 díly čerstvé nati dají 1 díl drogy.

Do obchodu přichází zboží obyčejně ve svazečkách, bez kořenů. Největší část drogy přichází do obchodu z Uher a Alžíru. Cení se barva drogy a podle toho rozeznáváme kvality nejjemněji a prima zelené na rozdíl od méněcenných druhů žlutých a nahnědlých.

 

Léčivé účinky

[3] Celá rostlina se vyznačuje silně hořkou chutí a užívá se jí od prastarých dob jako oblíbeného hořkého léku.

 

Léčebné užití a dávkování

 

 

Varování

 

 

Další využití

K výrobě likérů.

 

Pěstování

[3] Protože i na svých nalezištích jen pořídku roste, je možno doporučiti její kulturu. Semeno se časně z jara v březnu vysévá do bedniček. Protože roste na vlhkých místech, je nutno, než se mladé rostlinky ukáží, udržovali prst v bedničce hodně vlhkou a pečovati i dále o dostatek vláhy. Semeno vysévá se na povrch a nepřikrývá se. V prvém roce vyrostou sazenice, jež možno buď na podzim nebo příští jaro přesazovati do řádků 15-20 cm vzdálených a v řádku na 5-10 cm.

 

Choroby a škůdci

 

 

Literatura

[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 6, strana 77
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 92
[31] Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 11

 

Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení

Zeměžluč okolíkatá v knize Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 11

Zeměžluč je rostlinou jedno- až dvouletou. Lodyha až 31 cm. vysoká jest rovná, čtyřstranná, na hoře větevnatá. Listy jsou podlouhle vejčité až kopinaté. Květ jest barvy růžově červené, zřídka bílé; kvete od července až přes měsíc září.

Zeměžluč roste divoce na špatných lukách lesních. Jestliže semeno její promícháme se semenem lučních travin, a osejeme směsí touto louky, tu rozmnoží se zeměžluč na lukách — necháme-li ji dozráti na semeno — aniž by vzrůstu lučních travin vadila.

V lékařství upotřebuje se listí zeměžlučového, které jest chuti velmi hořké, ku přípravě různých léků; rovněž užívá se ho i ku výrobě rozličných likérů.

Seno na lukách zeměžlučí osetých má se záhy posekati, protože na louce zeměžlučí oseté za pozdního sekání zeměžluč velmi bujně se vyvíjí a dobytek takovou píci nerad pak požírá. Divoce roste na lesních lukách, pasekách, vřesovištích a t. d.

Cena: klgr. 80 kr.

 

Taxonomie

říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Gentianales - hořcotvaré
čeleď Gentianaceae - hořcovité
rod Centaurium - zeměžluč

 

Zeměžluč okolíkatá latinsky

Centaurium erythraea, Centaurium minus, Centaurium umbellatum, Erythraea centaurium, Gentiana centaurium

 

Národní názvy

Česky - Czech   Zeměžluč okolíkatá, zeměžluč hořká, zeměžluč lékařská, zeměžluč menší, zeměžluč obecná

Slovensky - Slovak   Zemežlč menší

Anglicky - English   Common Centaury, Bitter Herb, European Centaury, Pink Stars

Arabsky - Arabic  

Bulharsky - Bulgarian  

Čínsky - Chinese  

Dánsky - Danish  

Esperanto   Eritreo

Estonsky - Estonian  

Finsky - Finnish  

Francouzsky - French   Erythrée petite centaurée

Holandsky - Dutch   Echt duizendguldenkruid

Chorvatsky - Croatian   Štitasta kičica, gorka trava, grozničava trava

Islandsky - Iceland  

Italsky - Italian  

Japonsky - Japanese  

Litevsky - Lietuvių  

Lotyšsky - Latvian  

Maďarsky - Hungarian  

Německy - German   Echtes Tausendgüldenkraut

Norsky - Norwegian  

Polsky - Polish   Centuria pospolita, centuria zwyczajna

Portugalsky - Portuguese  

Řecky - Greek  

Rumunsky - Romanian  

Rusky - Russian  

Slovinsky - Slovenian  

Srbsky - Serbian  

Španělsky - Spanish  

Švédsky - Swedish  

Turecky - Turkish  

Ukrajinsky - Ukrainian  

Vietnamsky - Vietnamese  

 

Upozornění

Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.








Fotodoma

Svatební oznámení     Fotobanka     Jak zhubnout     Zdraví     Zahrada     Recepty     Rostliny     Recenze a články     Knihy     Česká Republika     Česká příroda     Dolomity     Litva     Norsko     Polsko     Švédsko

Pokud najdete na stránce chybu, napište nám; rádi ji opravíme. Děkujeme.

Kontakty

Tyto stránky používají technické cookies. Nastavení pro cookies si můžete změnit ve svém prohlížeči nebo ze stránek prostě odejít.