Fotodoma

Fotodoma » Zahrada » Knihy o zahradě » Jabčák čili víno jablečné » Hrušňák

Jabčák čili víno jablečné
Hrušňák

 

Snubní prsteny pro oba Svatební oznámení Snubní prsteny Zlaté šperky Svatební místa

 

Hrušňák.

Ačkoliv spisek tento věnován jest především výrobě jabčáku, přece nemohu pominouti mlčením podobnou tomu výrobu hrušňáku a to tím méně, ježto jest dosud nedosti oceňován. Při vhodném výběru hrušek a při náležitém ošetřování dostaneme výrobek zcela příjemné chuti a jasné barvy, jenž vydrží 3 léta i déle. Výhodou jest i to, že hrušeň vyroste ve strom mnohem větší a mívá řidčeji neúrodu než jabloň, hodí se tedy pro výrobu nápoje lépe. Výborný nápoj toho druhu pil jsem u pana Reitera, spolumajitele rozsáhlých ovocných školek a sadů v Trevíru. Vyroben byl z mestnice Sievenichské, velmi úrodné, silně rostoucí a skromné hrušně, pěstované hojně v okolí Trevíru k vůli výrobě hrušňáku. Ve Virtembersku zase používají s oblibou šampaňské mestnice. Vůbec mají hrušky na hrušňák býti sice cukrnaté a vonné, ale při tom bohaté tříslovinou, mírně kyselé a náležitě vyzrálé. Jemné tabulové hrušky se na výrobu hrušňáku naprosto nehodí, nýbrž jen tvrdé, trpké, přímo se stromu nejedlé hrušky moštové (mestnice). K sladším mestnicím dlužno přimíchati mestnic trpkých, aby hrušňák měl dosti třísloviny k svému zčistění.

Některé odrůdy hrušek při dozrání hniličí; ze hniličného ovoce nedá se dobrý, čistý nápoj připraviti. Proto musíme takové hrušky česati, dokud ještě jsou tvrdé, jakmile jádra hnědnou, a hned rozmačkati a vylisovati, dokud nezhniličely. Tvrdé a trpké odrůdy hrušek (zimní) musíme naproti tomu nechati uležeti, až poněkud změknou a uležením i na cukrnatosti jim přibude. Mají-li hrušky, jež chceme lisovati, málo kyseliny, můžeme k nim přimíchati kyselých jablek anebo k moštu dáti (dle rady Dra. Nesslera) přísadu moštu rybízového (15—20 %).

Složení šťávy hrušek moštových jest asi 8—13 %, v průměru 10% cukru a 0,3—0,6 % kyseliny.

Výroba hrušňáku jest velmi podobná výrobě jabčáku, jen nemáme dužninu z měkkých hrušek nechati nakvasiti, ježto by se v ní utvořily látky slizné, víno kalící. Jestliže hrušňák v p třičném čase stočíme do silných láhví, anebo do džbánečků z kameniny a dobře zazátkujeme, dostaneme asi za 4 neděle nápoj, který dosti silně šumí a velmi příjemně se pije. Pan Reiter v Trevíru mi sdělil, že hrušňák po hlavním kvašení přetočí do jiného sudu, v měsíci květnu do láhví, které dobře zazátkuje a ještě motouzem upevní. Po 14 dnech až měsíci má pěnivý nápoj. Ovšem dostaneme pěnivý nápoj jen z hrušek velmi cukrnatých, jako ze Sievenichské a Šampaňské mestnice.

Hrušňák velmi snadno dostane příchuť octovou a právě k uvarování toho máme rozmačkané hrušky hned lisovati, hrušňák pak bedlivě dolévati.

Aby se docílilo dobrého vína, odporučuje se míchati jablka a hrušky, v jakém poměru jablka a hrušky míchati se mají, to závisí od jich cukrnatosti a kyselosti. Francouzi nazývají víno z takto míchaného ovoce cidrasse.

Konečně budiž ještě podotknuto, že i ze sušeného ovoce lze víno připraviti.

 

Další kapitola: Vína nekvašená

Obsah:
Jabčák čili víno jablečné - Předmluva
Víno z jablek
O výběru jablek na jabčák
Složení šťávy jablečné
Zkoušení šťávy jablečné na jakosť
Česání a uschování moštového ovoce
Mačkání jablek
Nakvašování rozmačkané dužniny
Lisování
Přísada vody a cukru k moštu jablečnému
Příprava jabčáku diffusí
Theorie kvašení
Praxe kvašení
Upotřebení kvasnic uměle vypěstovaných
O proměnách moštu při a po kvašení a o složení dospělého vína
Stáčení, uložení a čeření jabčáku
Sklepy a nádoby
Hrušňák
Vína nekvašená
Šumivá vína ovocná
Vady a choroby jabčáku
Zužitkování odpadků

 








Fotodoma

Svatební oznámení     Fotobanka     Jak zhubnout     Zdraví     Zahrada     Recepty     Rostliny     Recenze a články     Knihy     Česká Republika     Česká příroda     Dolomity     Litva     Norsko     Polsko     Švédsko

Pokud najdete na stránce chybu, napište nám; rádi ji opravíme. Děkujeme.

Kontakty

Tyto stránky používají technické cookies. Nastavení pro cookies si můžete změnit ve svém prohlížeči nebo ze stránek prostě odejít.