Fotodoma

Fotodoma » Zahrada » Knihy o zahradě » Jabčák čili víno jablečné » Vína nekvašená

Jabčák čili víno jablečné
Vína nekvašená

 

Snubní prsteny pro oba Svatební oznámení Snubní prsteny Zlaté šperky Svatební místa

 

Vína nekvašená.

Antialkoholikové, jichž nyní právě v Německu přibývá, jsou protivníci lihových nápojů, tvrdíce s jistým zajisté oprávněním, že jsou zdraví škodlivé, a hlásají, že se má šťáva ovocná píti nevykvašená, líhu prostá! Proti námitce, že šťáva ovocná neblaze působívá na zažívací ústroje naše, obhajují se, tvrdíce, že šťáva tak jak se pije, vlastně již je ve stavu kvašení, (mošt či burčák) a obsahuje velmi mnoho kvasinek, že se ale má píti šťáva kvasinek zbavená, tedy sterilisovaná. Návrh k tomuto sterilisování podává prof. Dr. Müller-Thurgau.

V malém připravuje se dle jeho návodu víno nekvašené takto:

Šťáva od lisu se ihned plní do láhví, které se uzavrou dobrými zátkami, sproštěnými všelikých zárodků buď parami, anebo ponořením do horké vody. Aby zátky nepustily, upevní se ještě motouzem. Na to se láhve nastaví jedna vedle druhé do kotle buď na mřížkované dno nebo na vrstvu slámy neb dřevěné vlny. Kotel naplníme teplou vodou až nad hrdla a zahříváme ji pak na 60 až 65° C. Trvala-li tato teplota aspoň půl hodiny, můžeme zase čásť vody z kotle vyčerpati, tak aby láhve hrdly svými z vody vyčnívaly a ochládnouti mohly. Na láhve z kotle vyndané musíme přehoditi čistou, v horké vodě namočenou a pak vykroucenou plachtu, aby korky ze vzduchu nevsály do sebe výtrusů plísní. Když láhve úplně vychládly, uložíme je do místnosti čisté a suché. Jakmile máme pokdy, na př. v zimě, přikročime ku filtrování šťávy, ježto by šťáva jinak byla zakalená. Láhve se potřepou a postaví kolmo, aby se kal ssedl. Potom se otevrou a čistá šťáva zvlášť a kalný spodek také zvlášť slévá. Každá čášť o sobě se filtruje buď malým holandským filtrem nebo Seitzovým anebo jednoduchým plstěným pytlíkem. Láhve se mezi tím horkým roztokem sody pečlivě vyčisti a studenou vodou vypláchnou, načež se mohou filtrovanou šťávou plniti. Zakorkované a motouzem zavázané láhve podrobí se opětnému sterilisování při teplotě 65°C. Vychládlé láhve uschovají se ležmo až do upotřebení. K vůli větší jistotě mohou se hrdla smáčeti do roztopeného parafinu.

Při výrobě ve velkém může se ku sterilisování upotřebiti pasteurisačních přístrojů a místo láhví také sudů.

 

Další kapitola: Šumivá vína ovocná

Obsah:
Jabčák čili víno jablečné - Předmluva
Víno z jablek
O výběru jablek na jabčák
Složení šťávy jablečné
Zkoušení šťávy jablečné na jakosť
Česání a uschování moštového ovoce
Mačkání jablek
Nakvašování rozmačkané dužniny
Lisování
Přísada vody a cukru k moštu jablečnému
Příprava jabčáku diffusí
Theorie kvašení
Praxe kvašení
Upotřebení kvasnic uměle vypěstovaných
O proměnách moštu při a po kvašení a o složení dospělého vína
Stáčení, uložení a čeření jabčáku
Sklepy a nádoby
Hrušňák
Vína nekvašená
Šumivá vína ovocná
Vady a choroby jabčáku
Zužitkování odpadků

 








Fotodoma

Svatební oznámení     Fotobanka     Jak zhubnout     Zdraví     Zahrada     Recepty     Rostliny     Recenze a články     Knihy     Česká Republika     Česká příroda     Dolomity     Litva     Norsko     Polsko     Švédsko

Pokud najdete na stránce chybu, napište nám; rádi ji opravíme. Děkujeme.

Kontakty

Tyto stránky používají technické cookies. Nastavení pro cookies si můžete změnit ve svém prohlížeči nebo ze stránek prostě odejít.