Fotodoma

Fotodoma » Zahrada » Odrůdy jabloní » Jabloň České růžové

Jabloň České růžové

 

Snubní prsteny pro oba Svatební oznámení Snubní prsteny Zlaté šperky Svatební místa

 

Vlastnosti odrůdy jabloní a jablek České růžové

Zrání
 
Doba sklizně:  
Konzumní zralost: konec srpna
Skladovatelnost: do konce listopadu
Zařazení:  
   
Hlavní přednosti stará odrůda jabloně
  odrůda zapsaná v Databázi odrůd ÚKZÚZ (Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský)
  úhledný plod
   
Hlavní nedostatky  
   
Plod
 
Chuť dužniny:  
Hodnocení chuti: výborná
Vůně dužniny: silně aromatická
Konzistence dužniny: kyprá
Šťavnatost dužniny: šťavnatá
Barva dužniny: bílá, pod slupkou růžová, červené žilky v dužnině
Tloušťka a pevnost slupky: jemná
Povrch slupky: poněkud mastný, fialově ojíněný
Barva slupky: žlutozelená, krycí růžová rozmytá nebo v pruzích, světlé tečky
Velikost plodu: poměrně velká
Tvar plodu: plochý, v příčném řezu hranatý tvar
   
Strom
 
Pěstitelská oblast, poloha:  
Vhodná nadmořská výška: do 600 m. n. m.
Půda:  
Intenzita růstu: velmi bujná
Koruna: neuspořádaná, větve odstávající
Plodonosný obrost:  
Řez:  
Pěstitelský tvar:  
   
Odolnost
 
Zimní mráz:  
Mráz v době květu:  
Strupovitost:  
Padlí:  
Rakovina:  
Vadnutí:  
Hnití:  
Otlačování plodů:  
Vhodnost k transportu:  
Nároky na chemickou ochranu:  
   
Plodnost
 
Začátek plodnosti: brzký
Výše sklizně: hojná
Pravidelnost sklizně:  
Probírka plodů:  
   
Kvetení
 
Doba kvetení:  
Klíčivost pylu:  
Požadavky:  
Opylování:  
Vhodní opylovači:  
   
Vhodnost pro
 
Ekologické pěstování:  
Zahrádkáře:  
Velkovýrobu:  
   
Použití
 
Přímý konzum: ano
Skladování:  
Kuchyňské zpracování:  
Konzervace:  
Sušení:  
Víno:  
Povidla:  
Moštování:  
Destilace:  
   
Původ
 
Země: Česká země
Šlechtitel: nalezl Petr Rössler v Bykáni u Kutné Hory
Matečné odrůdy:  
Registrace od: stará odrůda nalezená ke konci 18. stol.
Regionalita: Středočeský kraj
   
Synonyma a další názvy Růžové české, Böhmischer Rosenapfel, Velké české letní růžové jablko, Velké letní růžové ?, Der grosse böhmische Sommerrosenapfel, Rose de Bohême
   
Podrobný popis František J. Thomayer - České ovoce, Díl I.: Jablka
   

 

České růžové v Thomayerově knize České ovoce

České růžové

Jablko růžové české

Diel II. 2. Luc. IV. 2 a. Hogg I. i. C. *†† konec srpna.
______________

Původ. Máme před sebou jablko ryze českého původu. Za rozšíření své děkuje M. Rösslerovi, děkanu poděbradskému. Rössler obdržel je ze zahrady svého otce, jenž žil v Bykáni u Kutné Hory. Otec Rösslerův Petr byl v jezovitském dvorci Bykáni zahradníkem a tam nalezl původní strom tohoto jablka (ke konci 18. stol.). Rössler uvádí je ve svém seznamu popisném pod číslem 46. a nazývá je Velké české letní růžové jablko. Tímto druhem štěpoval Rössler první sazenice pláňat, která náhodou vzrostla v jeho zahradě, a později si je tak zamiloval, že projevil přání, aby mu je vsadili spolu s fialkovým jablkem na hrob. Rössler zaslal toto jablko Dielovi, který je popsal v VI. str. 43. jako Der grosse böhmische Sommerrosenapfel. Původně jmenoval Rössler toto jablko Velké letní růžové, poněvadž však růžových jablek bylo již tehdy několik druhů, (Rössler pěstoval také bílé české růžové, viz číslo seznamu 666. a Sezimovo letní růžové číslo 664.) přidal mu Diel název „böhmischer“. Po Dielovi popisuje též Lucas toto jablko, viz 111. Handb. I. č. 93. a jmenuje je Böhmischer Rosenapfel. Praví, že viděl velmi krásná jablka tohoto druhu na pražské výstavě v r. 1854, a že se stalo oblíbeným též v Německu.

Kromě u Diela a Lucase není toto jablko jinde popsáno.

Literatura a synonyma. 1. Z popisného seznamu Rösslerova podali výtah Balcar v Poděbradech, Dr Ammerling v Praze a konečně v knížce jednající o životě M. Rösslera od J. Hellicha vydané r. 1891 nákladem Časopisu českých zahradníků, kde se opakuje č. 46. Velké české růžové. 2. Diel VI. 43. Der grosse böhmische Sommerrosenapfel a Rosslerův původní název Der grosse Sommerrosenapfel. 3. Luc. I. 83. Böhmischer Rosenapfel. 4. Burket, Jabloň II. str. 89. Růžové české. 5. Latinsky Milerosa bohemica. Math. Nomencl. str. 11. Rose de Bohême.

Originály naše pocházejí od různých vystavovatelů z ovocné výstavy v Praze 1891 a z pomologického ústavu v Tróji (1890).

Tvar. Jest to velmi krásné, dosti veliké a ploché jablko; bývá 80 mm. široké a 60 mm. vysoké. (Diel praví o něm, že upomíná tvarem svým na Vejlímka chocholatého.) Nejširší místo nalézá se uprostřed plodu, jest k oběma koncům stejnoměrně tupě zakulaceno a podél objemnými plochými vyvýšeninami opatřeno. Vyvýšeniny tyto dodávají mu v příčném řezu hranatý tvar.

Kalich jest otevřený, není však značný, lístky jsou nepravidelné, krátké, špičky jsou ke středu ohnuté a obyčejně se dotýkají. Prohlubina kalichu jest prostorná, široká a žebrovaná.

Stopka jest prostředně dlouhá, vyčnívá nad plod, jest dosti silná, dřevnatá a hnědá. Prohlubina stopky jest veliká, široká, hluboká, nálevkovitá a hvězdovitě skořicovou rzí pokrytá. Rez pokračuje v pruzích mnohdy až do polovice plodu.

Slupka jest jemná, poněkud mastná a fialově ojínělá; jest žlutozelená, ale tato barva vyniká na povrch jen zřídka. Po celém plodu, zejména po straně výslunní převládá růžová barva bud rozmytá nebo v rozmytých pruzích, které nejsou nikdy příliš znatelny. Plody z výsluní jsou zcela růžové a mají světlé tečky. Jest aromatická.

Dužnina jest bílá a růžově prohozená. Zejména pod slupkou a ke kalichu vystupuje červeň velmi patrně. Pozoruhodny jsou červené žilky v dužnině. Jest šťavnatá, kyprá a po rozkrojení jablka vydává silnou aromatickou vůni.

Jaderník jest bezosý a široce otevřený. Na stěnách pouzder objevují se široké trhliny. Jádra jsou kulatá, tupě ukončená a hnědá.

Rourka kalichová jest prostorná, zvonkovitá a na stěnách lze pozorovati zbytky tyčinek.

Uzrává koncem srpna, drží se do konce listopadu a nevadne. Jest to výborné a pro trh lákavé jablko.

Strom roste velmi bujně, ale netvoří pěknou korunu, protože větve od kmene příliš odstávají. Nese brzy a hojně.

Letní výhony jsou dlouhé, štíhlé a plstnaté. List jest veliký, oválný a ostře zubatý, k oběma koncům ostře zašpičatělý a živě zelený.

Květy jsou prostředně veliké a bílé.

Doporučuje se k vysazování zejména jako tržní ovoce pro kratší potřebu.

 

České ovoce, Díl I.: Jablka: výběr pro Království české k pěstování nejvíce se hodících 50 druhů jablek, František J. Thomayer, vydavatel Fr. Thomayer, Praha, 1894

t

 

Pokud máte s pěstováním odrůdy jabloně České růžové osobní zkušenosti, napište nám, případně zašlete fotografie plodů, květů i stromů. Rádi v našem přehledu chybějící údaje i fotografie doplníme a zveřejníme.








Fotodoma

Svatební oznámení     Fotobanka     Jak zhubnout     Zdraví     Zahrada     Recepty     Rostliny     Recenze a články     Knihy     Česká Republika     Česká příroda     Dolomity     Litva     Norsko     Polsko     Švédsko

Pokud najdete na stránce chybu, napište nám; rádi ji opravíme. Děkujeme.

Kontakty

Tyto stránky používají technické cookies. Nastavení pro cookies si můžete změnit ve svém prohlížeči nebo ze stránek prostě odejít.