Rané odrůdy brambor a rajčata bývají napadeny plísní bramborovou (fytoftora, Phytophthora infestans). Méně odolné jsou rostliny přehnojené dusíkem. Nejčastěji v červenci a srpnu, především ve vlhčím létě, se na listech od okrajů a špiček objevují šedozelené, později hnědé až černé skvrny, listy zasýchají a postupně odumírají. Na plodech se objevují dovnitř zahnívající ztvrdlé hnědé až černé skvrny.
Okurky a další dýňovité rostliny bývají napadány plísní okurkovou (Pseudoperonospora cubensis). Na listech se začnou objevovat žluté skvrny ohraničené žilkami, které postupně splývají do větších ploch. U okurek nakladaček jsou vhodné velmi rané odrůdy, které sklidíme ještě před nástupem plísně. Vybírejte proti plísni odolné odrůdy okurek.
Ráno by rostliny měly být na slunci, aby rychle oschly. Čím déle jsou listy mokré od ranní rosy, tím jsou k plísni náchylnější. Tomu přizpůsobte výsadbu. Udržujte vzdušnou nezahuštěnou výsadbu. Ve sklenících je důležité dobře větrat. Dobrou prevencí, především ve sklenících, je zalévání rostlin konví bez růžice přímo k rostlinám, ne na listy a nať. Zalévejte ráno, aby voda na povrchu listů rychle oschla.
Napadené rostliny nebo plody co nejdříve odstraňte. Nekompostujte je, ale spalte. Po sklizni pak včetně celé natě i s kořeny.
1) V půl litru vody rozmíchejte při mírném napadení jednu, při silném až pět lžiček jedlé sody a použijte jako postřik na nemocné listy. Je lépe koncentraci postřiku navyšovat. Účinkuje proti padlí, šedé plísni i černé skvrnitosti růží. Stříká se pouze na nemocná místa, zvláště vyšší koncentrace. Postřiky opakujeme, dokud problém přetrvává, každé 3 až 7 dní.
Z vlastní zkušenosti mohu napsat, že postřik proti plísni příliš nefunguje a pokud takto stříkáte v chladné dny, je účinek spíš opačný. Navíc soda spálí listy jiných rostlin, které postříkáte spolu s rajčaty.
2) Smícháme litr mléka (ne trvanlivé) a 1,5 litru až tři litry vody. Stříkáme listy oboustranně vždy večer 3x měsíčně. Preventivně můžeme použít od poloviny června 10% roztok mléka k postřiku 1-2x měsíčně. Vhodné především pro rajčata.
Z vlastní zkušenosti mohu napsat, že postřik proti plísni rajčat částečně funguje a zpomalí postup plísně.
3) K mléčnému roztoku můžeme přidat jód v poměru 1-2 ku 10000, tedy 1 až 2 ml na 10 litrů mléčného roztoku. Jód zároveň rostliny posílí a zvýší výnosy plodů, tudíž lze použít i pouze roztok jódu bez mléka.
4) K mléčnému roztoku můžeme přidat melasu k zesílení účinku.
5) Proti plísni okurkové postřik z 10 g nastrouhaného křenu na jeden litr vody. Necháme jeden den vylouhovat.
6) Bylinný výluh ze šalvěje jako prevence u rajčat. Lze používat i v době sklizně. Stříká se každé 2 týdny, v období plísně po 5 dnech.
7) 10 gramů rozmačkaného česneku zalijeme litrem vroucí vody a necháme 24 hodin luhovat. Výluh přefiltrujeme a před postřikováním ředíme 1:3 vodou. Postřikujeme obden.
8) Postřik, známý jako burgundská jícha, je údajně totožný s postřikem Kuprikol nebo Champion, jen je podstatně levnější. Namícháme ho tak, že 100 g síranu měďnatého (skalice modré) rozpustíme v 5 l vody, 140 g krystalické sody rozpustíme v 5 l vody. Poté nalijeme skalici do sody, ne naopak, aby nedošlo ke srážení. Přidáme 1 kapku jaru jako smáčedlo pro zlepšení přilnavosti a důkladně promícháme. Trvanlivost smíchaného postřiku jsou pouhé 2 hodiny, ale přidáním trochy mléka nebo cukru se prý prodlouží. Pro opětovné pozdější použití míchejte oba roztoky až před použitím. K přípravě se nesmí použít kovové nádoby.
9) Účinný výluh proti plísni bramborové z rebarborových listů připravíme nakrájením 1 kg čerstvých listů rebarbory, zalijeme 1 l vařící vody a promícháme. Necháme den louhovat a scedíme. Při silném napadení stříkáme koncentrátem, preventivně ředíme vodou 1:5 a stříkáme 1x týdně.