Bisfenol A (BPA) je organická sloučenina ze skupiny bisfenolů, která se využívá při výrobě plastů.
Používá se při výrobě polykarbonátů, z nichž se zhotovují mj. kojenecké láhve, láhve a barely na vodu, plastové příbory, dózy na potraviny a jiné kuchyňské nádobí, tetrapackové obaly nápojů, plastové výstelky plechovek s potravinami a tub s pastami, plastové vršky termosek. Používá se také ve stomatologii nebo při výrobě termocitlivých papírů, na které se dnes většinou tisknou účtenky EET.
Z důvodu regulace je sice BPA v některých zemích nahrazován, ovšem většinou neméně nebezpečnými látkami, většinou opět ze skupiny bisfenolů.
Bisfenoly se z plastových obalů uvolňují do obsahu vlivem tepla, tedy i při nevhodném uskladnění v obchodě nebo v distribučních skladech a při dopravě. Teplota uvnitř nákladového prostoru uvnitř auta stojícího na slunci je kolem 65°C. Za zcela hloupé je možné považovat používání plastů v mikrovlnce k ohřívání potravin. Všechny jedy nejlépe přecházejí do potravin s obsahem tuku.
♣ Styk matky s bisfenolem A v průběhu těhotenství nepříznivě ovlivňuje vývoj prsní tkáně a zvyšuje riziko výskytu rakoviny prsu plodu v jeho pozdějším věku u žen, u mužů způsobuje úbytek spermií a problémy s erekcí a ejakulací, tedy potencí, zvyšuje riziko rakoviny prostaty.
♣ Poškozuje přirozenou imunitu a vyčerpává náš imunitní systém
♣ Snižuje IQ
♣ Má vliv na hyperaktivitu
♣ Zvyšuje riziko onemocnění cukrovkou
♣ Nepříznivý vliv na astma
♣ Způsobuje hormonální nerovnováhu
♣ Moduluje autofagii
♣ Zhoršuje chronické poškození ledvin
♣ Spoluzpůsobuje obezitu
♣ Omezuje tvorbu estrogenu a způsobuje jak předčasné dospívání dívek, tak brzké stárnutí žen
♣ Toxin, který podporuje mitochondriální poškození a smrt v tubulárních buňkách
♣ Zhoršuje roztroušenou sklerózu
♣ Zhoršuje cukrovku 1. typu
Výše uvedená tvrzení jsou čerpána z různých internetových zdrojů, včetně vědeckých prací. Nicméně EFSA (European Food Safety Authority) jako autoritativní instituce Evropské unie vydala v roce 2015 prohlášení, že BPA není zdrojem rizika a to ani pro novorozené děti, pokud jsou dodrženy předepsané migrační limity. Rozhodněte se sami, čemu budete věřit. Bisfenol byl zjištěn v moči 93 % testovaných lidí. Výskyt rakoviny stále stoupá. Nehledejte v tom vůbec žádné souvislosti. Doufejme, že uvedené informace přehánějí, ale raději používejme skleněné a kvalitní nerezové láhve a nádobí. pro jistotu.
Wikipedia
Další internetové zdroje