Fotodoma

Fotodoma » Zdraví » Šankhaprakšálana

Šankhaprakšálana

 

Snubní prsteny pro oba Svatební oznámení Snubní prsteny Zlaté šperky Svatební místa

Šankhaprakšálana (Shank prakshalana, Shanka prakshalana) je způsob očisty tlustého střeva, ale současně také celého zažívacího traktu pomocí průplachu slanou vodou. Jde o prastarou jogínskou očistnou metodu, která nás zbaví několikaměsíčních hnijících a zatvrdlých usazenin ve střevě. Znamená „gesto ulity“, neboť voda prochází tělem jako ulitou.

Projímadla, správná výživa, ba ani klystýry střeva nevyčistí důkladně. Klystýry navíc roztahují tráčník a narušují jeho peristaltiku. Šankhaprakšálana je jednoduchá, všem dostupná, má jedinečnou účinnost. Kromě toho, že důkladně čistí tračník, úplně odstraňuje usazeniny celého trávicího traktu, od žaludku až po konečník. Pokud je přesně dodržena technika, nepředstavuje cvičení žádnou větší nesnáz, není spojeno s žádným nebezpečím a je doporučováno téměř všem. Šankhaprakšálana je nejlepší způsob, jak regenerovat střeva. Dojde k úplnému odstranění usazenin, které pokrývají sliznici tlustého střeva. Neroztahuje stěny tračníku.

Blahodárné účinky se projeví svěžestí dechu, lepším spánkem, vymizením vyrážky na tváři a po těle. Když si zvolíme stravu bez přemíry masa, dojde k vymizení tělesného pachu, který někdy bývá velmi silný. Pot bude bez zápachu, pleť se pročistí.

Pročištění trávicí trubice má za následek správný metabolismus a to způsobuje, že hubnou ti, kteří mají kila navíc. Kromě kil se šankhaprakšálanou zbavíme většiny střevních parazitů. Ne ale všech; je nutné další doléčení.

Toto čištění se má provádět nejméně dvakrát za rok, lépe však čtyřikrát do roka, při změně ročních období. Lze provádět i jedenkrát nebo dvakrát za měsíc. Při častějším čištění se používá pouze šest sklenic vody.

Pokud šankhaprakšálanu provádíte poprvé, je vhodné ji za týden zopakovat, neboť ne všechny šlemy ulpělé za dlouhá léta ve střevě se napoprvé podaří odstranit.

Provádí se na lačný žaludek a je nejlépe začít brzy ráno.

 

Postup

1

Ohřát mírně vodu na teplotu polévky k jídlu, do níž se přidá 5 až 6 gramů soli na litr, což je asi 1 neplná polévková lžíce. Voda musí být slaná, neboť v opačném případě by byla osmoticky absorbována sliznicí a vyloučena normální cestou ve formě moče a nikoli konečníkem. Zdá-li se nám příliš slaná, lze koncentraci soli snížit na přijatelnější míru, tedy až na jednu zarovnanou čajovou lžičku soli na litr vody. Bez soli nebo s příliš malým množstvím soli se očista mine účinkem.

Je možno použít také zeleninový bujón nebo osolený cibulový či pórkový vývar.

2

Vypít sklenici teplé vody. Nejvhodnější doba je ráno nalačno. Celá očista trvá déle než hodinu, proto je k tomu vhodné sobotní ráno. Tento a ani další den neprovádět žádné násilné cviky ani fyzické práce.

3

Provést ihned sérii dále popsaných cviků. Voda přechází ihned do trávicí trubice, aniž by způsobovala zvedání žaludku. Cviků se má provádět každého vždy osm; čtyři na jednu a čtyři na druhou stranu, takže celkem 32 cviků po vypití každé sklenice osolené vody. Nicméně mohu doporučit prvního cviku dělat alespoň u prvních sklenic více. Zamezí to pocitu nevolnosti. U cviků se začíná u prvního doleva, u druhého doprava atd.

Cviky jsou nutné proto, aby tekutina nebyla absorbována ve střevech, ale co nejrychleji vyloučena ven.

4

Vypít druhou sklenici a celou sérii cviků opakovat.

5

Stejně pokračovat až po šestou sklenici. Střídavě pít vodu a provádět cvičení.

Jestliže po vypití například čtyř sklenic cítíme, že voda z žaludku neprochází normálně do trávicí trubice, což vyvolává pocit přeplněnosti až nevolnosti, znamená to, že hrdlo vrátníku se neotevírá tak, jak by mělo. Zopakujme dvakrát nebo třikrát sérii cviků bez pití vody. Vymizení pocitu nevolnosti znamená, že průchod je otevřen. Jakmile se sifon vytvoří, můžeme už bez problémů pokračovat v postupu. Může se však stát, že plynová bublina vzniklá kvašením zabrání vytvoření sifonu. V tomto případě stačí rukama stlačit břicho nebo provést cvik sarvangásana jako doplněk ke čtyřem dále popsaným cvikům. V nejnepříznivějším případě, tedy že by voda vůbec nevyšla ze žaludku, jsou možná dvě řešení. Buď vyvolat zvracení nebo nedělat nic a voda sama vyjde ve formě moči.

6

Jít na WC a počkat na první vyprázdnění. Mělo by k němu dojít téměř okamžitě. Po normálních tvarovaných výkalech následuje stolice měkčí a potom tekutá nažloutlá.

Pokud se to nepovede do 5 minut, zopakovat sérii cviků, ale tentokrát bez pití vody. Pokud se nedostaví vyprázdnění ani pak, potom pomůže malý klystýr 0,5 litru vody, který navodí sifon. Jakmile vyjde první stolice a sifon není přerušen, ostatní už pokračuje automaticky.

Po každém použití WC a toaletního papíru je potřeba vymýt konečník vlažnou vodou, osušit ho a případně ho natřít olivovým nebo jiným olejem, abychom předešli podráždění způsobenému solí, které by mohlo vyvolat nepříjemné pocity.

7

Znovu vypít jednu sklenici, provést cvičení a vrátit se na WC k vyprázdnění.

8

Takto pokračovat dokola: pití - cvičení - WC až dokud voda nevychází čistá, jako byla na začátku. Podle stupně nánosu v tračníku to odpovídá vypití 10 až 14 sklenic, málokdy více.

9

Nakonec je možno jednoduše přestat, ale musíme ještě hodinu až dvě pobývat v blízkosti WC. Další možností je pak vypít znovu dvě až tři sklenice teplé vody, ale již bez soli a vyvolat zvracení, které odstraní veškerou vodu ze žaludku. Zvracení vyprázdní žaludek, povzbudí játra, žlučník a slezinu a přeruší sifon.

10

DŮLEŽITÉ: Počkat alespoň půl hodiny než začneme jíst, ale v žádném případě nečekat s jídlem déle než jednu hodinu. Je škodlivé nechat trávicí trubici prázdnou déle než hodinu.

První jídlo má obsahovat bílou rýži (ne přírodní - její buničina by dráždila střevní sliznici) vařenou ve vodě (rýže se nesmí vařit v mléce ani solit) až rozvařenou; rýže se má v ústech rozplývat. Lze ji doplnit dobře uvařenou čočkou nebo karotkou. Současně s rýží musíme sníst alespoň 40 gramů másla. Můžeme je buď nechat rozpustit na rýži nebo sníst po lžičkách. Rýži lze nahradit pšeničnou nebo ovesnou kaší.

11

Následkem požití slané vody se část tekutin z organismu osmózou dostane do trávicí trubice, což je součástí pročišťovacího procesu. Po cvičení je tedy normální pociťovat velkou žízeň. Před prvním jídlem nepít žádnou tekutinu ani čistou vodu, jinak bychom sifon nepřerušili a pokračovali bychom v chození na toaletu. Naopak, během prvního jídla a ještě lépe po něm můžeme pít vodu nebo lehké odvary (např. kombinace lipového květu a máty).

12

Po provedení šankhaprakšálany je třeba si odpočinout a vyhnout se podchlazení.

24 hodin po šankhprakšálaně se nesmí pít mléko a kefír ani jíst jogurt, tvaroh ani kvašené sýry. Kromě toho během těchto 24 hodin jsou zakázány kyselé jídla a nápoje, ovoce a syrová zelenina i alkohol.

Jíme převařené rýžové, pšeničné nebo ovesné kaše vařené ve vodě bez soli a bez mléka, vařenou mrkev a vařenou nebo dušenou zeleninu.

13

Po 24 hodinách se můžeme vrátit ke svému normálnímu stravovacímu režimu, vyvarujme se však nadměrného množství masa.

První stolice se objeví až po 24 nebo až 48 hodinách. Bude zlatožlutá a bez zápachu jako u dítěte.

Vlivem pití solného roztoku může dojít k vysušení a praskání rtů. Je potřeba je v tom případě vytrvale mazat. Díky cvičení, pokud nejsme zvyklí, můžeme být den poté bolaví.

14

Pokud jste se ráno před pročišťováním šankhaprakšálanou zvážili, pak si můžete další rána ověřit, jak moc jste měli střeva zanesená. Tedy v případě, že jste poctivě pokračovali až k výše uvedenému bodu 8. Pokud váha nejdřív stoupne a pak se vrátíte na původní váhu, která dále neklesá, pak jste měli střeva čistá. Počáteční zvýšení bylo způsobeno pouze větším množstvím soli ve střevech, která zadržela v organismu více vody. Pokud váha nejdřív stoupne a pak jen mírně klesne, byla střeva jen mírně zanesená. Pokud ale váha klesne hned druhý den, byla střeva hodně zanesená. Množství odstraněných usazenin zjistíte podle úbytku váhy přibližně čtvrtý až pátý den po provedení šankhaprakšálany.

 

Cviky

Než začneme provádět šankhaprakšálanu, naučme se jeden cvik po druhém. Je to záležitost několika minut, neboť složitost je pouze zdánlivá.

První cvik

Stojíme ve stoji mírně rozkročném s chodidly asi 30 cm od sebe, ruce vzpažené nad hlavou, prsty rukou propletené s dlaněmi otočenými nahoru. Narovnáme záda, dýcháme normálně. Aniž bychom otočili hrudník, ukloníme se nejdříve doleva, nezastavujeme se v konečné poloze, znovu se vzpřimíme a hned se ukloníme na druhou stranu. Cvik opakujeme čtyřikrát, tedy osm úklonů střídavě vlevo a vpravo, což potrvá celkem asi 10 sekund.

Tyto pohyby otevřou vrátník a při každém úklonu část vody vyjde ze žaludku směrem ke dvanácterníku a tenkému střevu.

Druhý cvik

Stojíme ve stoji mírně rozkročném s chodidly asi 30 cm od sebe, upažíme obě ruce a pokrčíme levou až se ukazováček a palec dotknou pravé klíční kosti. Poté provedeme rotaci trupu a protáhneme pravou paži co nejdále dozadu; díváme se na konce prstů. Nezastavujeme se, ale vrátíme se hned do výchozího postavení a pak provedeme pohyb na opačnou stranu. Tento cvik opakujeme čtyřikrát, tedy osm pohybů střídavě vpravo a vlevo. Celková doba trvání je 10 sekund.

Tento cvik způsobuje postup vody v tenkém střevě.

Třetí cvik

Provedeme variantu jogínské pozice kobry. Země se dotýkáme pouze prsty nohou a dlaněmi, stehna tedy zůstávají nad podložkou. Chodidla jsou od sebe vzdálena asi 30 cm (důležité). Když zaujmeme tuto polohu, otočíme hlavu, ramena a trup tak, abychom viděli opačnou patu (při otáčení vpravo se tedy díváme na levou patu). Nezastavujeme se, vrátíme se hned do výchozího postavení a zopakujeme na druhou stranu. Tento cvik opakujme čtyřikrát, tedy osm otočení střídavě vpravo a vlevo. Celková doba trvání je 10 až 15 sekund.

I při tomto cviku bude voda postupovat v tenkém střevě.

Čtvrtý cvik - varianta pro zdravá kolena

Voda, která postoupila až na konec tenkého střeva, je dále vedena tráčníkem.

V dřepu, chodidla vzdálena asi 30 cm, paty jsou vytočeny vně, takže jsou pod stehny a nikoli pod hýžděmi, ruce jsou položeny na kolenou, vzdálených od sebe asi 50 cm. Otočíme trup vpravo a klekneme si na levé koleno, před pravé chodidlo. Dlaně střídavě stlačují pravé stehno k levé straně a levé k pravé straně tak, aby stehna stlačovala polovinu břicha, a tím i tračník. Dívejme se vzad, abychom zesílili torzi trupu a stlačovali břicho.

Zatímco v předchozích cvičeních nezáleželo mnoho na tom, zda začneme na levou nebo na pravou stranu, pro toto cvičení je lepší stlačit nejdříve pravou stranu břicha, a tím především vzestupný tračník.

Jako všechny předchozí, i tento cvik se provádí čtyřikrát. Osm pohybů střídavě vpravo a vlevo. Celková doba trvání je 15 sekund.

Čtvrtý cvik - varianta pro nemocná kolena nebo menisky

Jestliže čtvrtý cvik podle předchozího popisu není proveditelný, můžeme dosáhnout podobného výsledky pomocí jeho varianty. Noha je prostě umístěna u vnitřní strany stehna. Rameno se nedotahuje co nejblíže ke kolenu pokrčené nohy, naopak trup je mírně nakloněn vzad. Paže opřená o pokrčené koleno slouží jako páka k torzi páteře a k přitlačování stehna proti podbřišku. Toto cvičení má stlačovat pouze podbřišek, a proto se skrčená noha nesmí dotýkat žeber.

 

Kontraindikace

Hemoroidy
Průjem
Rakovina
Tuberkulóza střev
Úplavice
Zánět slepého střeva
Zánět tlustého střeva, kolitida
Žaludeční vředy

 

Nemoci ze zácpy

Tragédií zácpy způsobené nánosy ve střevech je, že neexistují pročišťovací orgány mezi sliznicí tračníku a krevním oběhem. Toxiny pak vniknou přímo do krve a rozšíří se do celého organismu dříve, než se dostanou do vylučovacích orgánů (kůže, ledvin, plic). Pokud takto v tračníku vylučované jedy pronikají do krve po mnoho let, působí velké škody a mají velké důsledky na stárnutí.

Švýcarský lékař dr. A. Keller sestavil ve své knize Smrt přichází ze střeva následující přehled, ve kterém jsou uvedeny důsledky zácpy.

Apendix: Chronický nebo akutní zánět.

Dolní končetiny: Zánět sedacího nervu, venostáza vedoucí k tvorbě městků (varixů).

Játra: Jaterní městnání, žlučové kamínky, intoxikace.

Krev: Anémie, patologické změny složení krve (které ovlivňují všechny orgány a všechny buňky).

Kůže: Různé vyrážky.

Ledviny: Ledvinové kameny, ledvinové koliky.

Nervový systém: Nespavost, deprese, zvýšená dráždivost, hysterie.

Podbřišek: Různá městnání krve, chronická infekce pohlavních orgánů (dělohy, vaječníků, vejcovodů), posun dělohy.

Tračník: Hemoroidy, rakovinná bujení.

Žaludek: Ztráty napětí žaludku, snížení žaludku, vředy, rakovina. (Nehledě na to, že často je příčinou zápachu z úst.)

 

Upozornění

Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.

 

Literatura

[25] Detoxikace, odkyselení, pročištění celého těla (Weise Otfried D., Fontána 2002)
[27] Cvičíme jógu (André Van Lysebeth, Olympia Praha 1988), strana 13
Internetové zdroje








Fotodoma

Svatební oznámení     Fotobanka     Jak zhubnout     Zdraví     Zahrada     Recepty     Rostliny     Recenze a články     Knihy     Česká Republika     Česká příroda     Dolomity     Litva     Norsko     Polsko     Švédsko

Pokud najdete na stránce chybu, napište nám; rádi ji opravíme. Děkujeme.

Kontakty

Tyto stránky používají technické cookies. Nastavení pro cookies si můžete změnit ve svém prohlížeči nebo ze stránek prostě odejít.