Obecní úřad Březnice, Březnice 485, 760 01 Zlín 1
Telefon: 577 991 165
E-mail: starosta@breznice-zlin.cz
ID datové schránky: 24passx
www.breznice-zlin.cz
Fotografie obce Březnice jsou od pana Josefa Hutěčky.
Právo užívat vlajku obci Březnice udělil předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky dne 19.1.1995. Obci bylo uděleno také právo užívat znak.
Číslo rozhodnutí: 21
Popis vlajky: List tvoří vodorovné pruhy – červený a bílý a žerďové modré pole se žlutou snítkou břízy ze znaku. Modré pole sahá do 3/7 délky listu. Poměr šířky k délce listu je 2:3.
Právo užívat znak obci Březnice udělil předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky dne 19.1.1995. Obci bylo uděleno také právo užívat vlajku.
Číslo rozhodnutí: 21
Popis znaku: V modrém štítu na zelené hůrce se zlatou vlnitou patou stříbrné průčelí kostela s věží uprostřed a s červenou střechou. Do věže jsou prolomeny dveře a pět oken (tři a dvě), vše černé. V obou horních rozích štítu je zlatá březová snítka se třemi lístky a dvěma jehnědami.
Kraj: Zlínský
Okres: Zlín
Obec s pověřeným obecním úřadem: Zlín
Obec s rozšířenou působností: Zlín
Historická země: Morava
Statistický kód obce: 538744
IČ: 48471828
DIČ: CZ48471828
Status: obec
Nadmořská výška: 235 m n.m.
Zeměpisná poloha: 49° 11’ 07" s.š., 17° 39’ 28" v.d.
Rozloha: 915 ha
Části obce: Březnice
PSČ a pošta: 760 01 Zlín 1
Nejstarší dochovaná zmínka o obci se nachází v Zemských deskách práva olomouckého z roku 1397. Zápis uvádí, že moravský markrabě Jošt Lucemburský prodal městečko a tvrz Zlín s dalšími vesnicemi, mimi jiné i s Březnicí, Zdeňkovi ze Štemberka. Další osudy jsou shodné s historií zlínského panství. Za název osady byl převzat název potoka Březnice (voda tekoucí březovým porostem).
Roku 1670 žilo v Březnici 26 usedlých. V polovině 18. století platila obec majiteli panství 123 zlatých a 10 krejcarů ročního platu, 15 zlatých a 40 krejcarů z pasek. Podle Tereziánského katastru měla obec na počátku druhé poloviny 18. století 44 chalup. Rolníci obhospodařovali 726 měřic orné půdy, zbytek tvořily zahrady a pastviny. Týdenní robota na panských polích byla následujcí: 9 sedláků se dvěma koňmi muselo na robotu 3 dny v týdnu, 3 čtvrtlátníci se dvěma voly, 1 den a 1 pěší. 3 chalupníci byli povinni robotovat 2 dny s jedním pěším.
Matrika byla vedena od roku 1779 v obci, od roku 1964 ve Zlíně. Obyvatelé se živili převážně zemědělstvím. Vceňovací operáty z roku 1844 uvádějí, že ze 180 rodin se 177 zabývá zamědělskou výrobou. Chudí obyvatelé chodili za prací do okolních panských dvorů, ale i do Brna, Bratislavy. Později pracovali ve sladovnách, pivovarech a cukrovarech po celé Moravě a také ve Vídni. V obci byl mlýn, z řemesel jsou zaznamenáni tkalci. V 19. století známečník, obuvníci, zedník, kovář, kožešník, punčochář a krejčí. Obyvatelé Březnice se zúčastnili Valašských povstání v letech 1620 - 1644. Jeden z nich - Adamec - byl po potlačení vzpoury odsouzen k trestu oběšením. Centrem odboje se stala obec i během II. světové války. Do aktivního odporu proti fašistům se mimo členů odbojové skupiny zapojila i celá řada obyvatel vesnice. Celkem se do odboje zapojilo 59 obyvatel obce, z nichž 38 bylo vězněno v nacistických věznicích a koncentracích a 19 bylo popraveno nebo umučeno. V roce 1955 byl na Kříbech vybudován památník odboje, který připomíná tragédii březnických občanů.
Kostel sv. Bartoloměje, kulturní památka, Březnice
Kostel sv. Bartoloměje s pozdně gotickým jádrem je chráněnou památkou. Je jedním z nejstarších na Moravě a první zmínky o něm jsou už v roce 1437. K roku 1437 se uvádí též farní beneficium a patronátní právo - to znamená, že již tehdy zde stál kostel a fara. Osudy kostela byly značně proměnlivé. Roku 1570 přešel do rukou českých bratří, ale již roku 1619 byl kostelem luteránským. Znovu však přešel do správy katolické církve. V 19. století byl přestavěn.
Původní fara zanikla za třicetileté války, v roce 1779 zde byla zřízena expozitura, až v roce 1858 znovu zřízen farní úřad, který spadal do děkanství napajedelského. Podle sčítání lidu z roku 1921 a 1930 byli občané Březnice převážně římskokatolického vyznání, jen nepatrný počet obyvatel se hlásil k československé církvi, několik občanů uvádělo, že jsou bez vyznání.
Venkovská usedlost č.p. 21, kulturní památka, Březnice
Pomník padlých na Kříbech
Zdroj: Národní památkový ústav
Březnice u Zlína, evropsky významná lokalita (lokalita vrkoče útlého)
Zdroj: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR
Pokud najdete na této stránce chybné či neaktuální údaje nebo byste rádi stránku doplnili svými texty pro Březnice, pošlete e-mail s vašimi texty na adresu
fotodoma@gmail.com
Pokud byste chtěli využít tuto stránku coby doplňující zdroj údajů k vašemu webu a externí galerii fotek, stačí do zdrojového kódu vašich webových stránek vložit následující kód:
<a href="http://www.fotodoma.cz/ceska-republika/kraj-zlinsky/okres-zlin/breznice/">Březnice</a>
V případě, že webové rozhraní vašeho webu vytváří odkazy samo, pak vložte na stránku jen:
http://www.fotodoma.cz/ceska-republika/kraj-zlinsky/okres-zlin/breznice/